Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 328 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Jadłospis chomika

piątek, 27 lutego 2009 15:57
Skocz do komentarzy

Karmnik dla chomika


karmnik

Najprostszy karmnik to zwykła miseczka (szklana lub ceramiczna),
ustawiona wewnątrz klatki. Musimy pamiętać tylko, aby nie była ona wykonane
ze zbyt cienkiego materiału, który chomik mógłby nadgryˇć. Oprócz tego
musimy pamiętać o okresowym dokładnym wyczyszczeniu takiego karmnika.
Zazwyczaj chomik przenosi pokarm natychmiast do swojej w spiżarni, którą zakłada w pobliżu legowiska. Spiżarnie trzeba codziennie kontrolować (najlepiej w czasie wybiegu chomika) i usuwać zepsute lub spleśniałe zapasy.

 

Pomiar zużycia pokarmu, porada nadesłana przez Agnieszkę:

Hodując chomika możemy przeprowadzić różne doświadczenia i czynić różne obserwacje. Chcąc np. przekonać się, jaką pojemność mają worki policzkowe chomika, opróżniamy jego spiżarnię i podajemy sciśle odważoną porcję, np. 10dag suchego ziarna. Gdy chomik wypełni swoje worki, zabieramy pozostawione resztki i ważymy, aby sprawdzić ile ziarna chomik zmieści w workach jednorazowo. Aby zaś dowiedzieć się ile pokarmu zjada chomik w ciągu doby, zabieramy chomikowi wszystkie zapasy zgromadzone w jego składziku i podajemy sciśle odważoną ilość pokarmu: ziarna, trawy , warzyw. Następnego dnia o tej samej porze, ważymy wszystko co przeniósł do swej spiżarni. Latwo obliczyć wówczas, ile zwierzę jadło. Doświadczenie należy powtorzyć kilka razy, aby otrzymać przeciętna ilość pokarmu potrzebnego chomikowi na dobę. Możemy też przekonać się, jakie ziarno najlepiej smakuje chomikowi. Wkładamy przed klatkę deseczkę z różnymi rodzajami ziaren, i obserwujemy które nasz pupil zabierze pierwsze. Ten sam eksperyment możemy przeprowadzić z warzywami i owocami i wszystkim, czym nasz chomik się żywi.

 

Polecana ilość pokarmu, porada nadesłana przez Agę:

to przypuszczalne/ a ilość i jakość i.t.p. pokarmu dla chomików (patrz też dział Zywienie)

Pokarm suchy:

 • Pokarm dla psów z puszki - 3 g. co trzeci dzień

 • Pokarm dla rybek akwariowych - raz w tygodniu (powoduje ze chomiki mają gładką i błyszczącą sierść)

Smakołyki:

 • Orzechy ziemne - 1 szt. raz na tydzień

 • Orzechy laskowe - 1 szt. raz na tydzień

 • Orzechy włoskie - 1 szt. raz na tydzień

 • Rodzynki - 4 szt. raz na dwa tygodnie

 • Zółty ser - 6 g. raz na trzy tygodnie

 • Zywe owady - 1 szt. co drugi dzień

Inne:

 • Płatki owsiane

 • Suchary - dostępne cały czas

 • Płatki kukurydziane

 • Suszony makaron

to jedno, a teraz ciekawostki :)
Kolby
Często oferowane "kolby" dla gryzoni to calkiem niezły pomysł, z tym że są okropnie drogie więc można sprobować zrobić je samemu z miodu i ulubionych ziaren naszego chomika oklejonych wokół patyka. Kolby dostarczają chomikowi mnóstwo rozrywki i co najważniejsze pozwalają zetrzeć siekacze.
Dropsy
Dropsy dla gryzoni, najlepiej warzywne, są doskonalą nagrodą gdy chomik nauczy się czegoś. Mogą być oczywiście udostepniane także bez specjalnej okazji, ale chomik moze w nich zasmakować i przestać jeść ziarna, co nie jest zbyt zdrowe.

Poidełko

poidelko

Jest to niezbędny element każdej klatki. Chociaż chomiki syryjskie są mieszkańcami stepu, i na wolności część płynów pobierają w pokarmie, w niewoli trzeba im codziennie dostarczyć swieżej wody. W sprzedaży są specjalne poidełka automatyczne dla chomików, z plastiku lub szklane (polecam plastikowe, gdyż szklane często się biją), zakonczone metalową, zgietą rurką. Na końcu rurki znajduje się kulka zapobiegająca wylewaniu się płynu i reguląjaca jego przepływ podczas picia. Pojemnik zawiesza się w klatce.

Uwaga: Woda do picia, powinna byc przegotowana i ochłodzona. Należy ją codziennie zmieniać.

 

Ostrzeżenie przed wadliwymi poidełkami, nadesłane przez Milano

Czasami producenci poidełek nie zważaja na to, jakiej jakości jest jego produkt. Zdaża się, że kulka od poidełka jest na końcu rurki, ale gdy chomik pije kulka stopniowo się cofa, uniemożliwiająć zwierzątku dosięgnąc językiem kulki, a tym samym do wody. Może chomik jest mieszkańcem stepów i pustyń, ale wode powinień mieć zawsze w zasięgu łapy. Wadliwość takiego poidełka mozna zauważyć, gdy nie ubywa wody podczas upalnych dni, gdy chomik gryzie zawzięcie rurke, lub gdy dopadnie dzieć wode, to pije, jakby jej nigdy nie miał w klatce. Takie poidełko należy zmienić na lepsze.


Co zjada chomik?

Ogólne zasady karmienia chomika:

Postawą dobrego żywienia jest właściwa ilość i jakość pokarmu, nie może być on: spleśniały, zjełczały, sfermentowany, zanieczyszczony odchodami zwierząt, robakami lub nasionami trujących ziół. Nie mogą to być też odpadki z naszego obiadu.


 

Chomik jest zwierzęciem wszystkożernym. Powinien dostawać przede wszystkim pokarm roślinny z niewielkim dodatkiem produktów pochodzenia zwierzęcego. Podstawowym daniem chomika są ziarna. Najbardziej smakują mu ziarna pszenicy, żyta, owsa i prosa. Gotowe mieszanki ziaren sprzedawane w sklepach zoologicznych mają skład dobrany do potrzeb chomika i są godne polecenia, tym bardziej, że wzbogacone bywają w potrzebne witaminy, przede wszystkim w witaminę D i E. Zwracamy jednak zawsze uwagę na datę produkcji mieszanki, a jeżeli daty nie ma na opakowaniu, lepiej go nie kupować.
Chomiki zbierają pożywienie najpierw w torebki, znajdujące się po obu stronach pyszczka, a potem w spiżarni, którą zakładają w pobliżu legowiska. Spiżarnie trzeba codziennie kontrolować i usuwać zepsute lub spleśniałe zapasy. Nie opróżniać całej spiżarni na raz, żeby nie wzbudzić w chomiku uczucia zagrożenia. Chomik musi mieć twarde pokarmy do gryzienia, żeby sobie scierać zęby, które niesustannie rosną. W sklepach zologicznych można dostać specjalne kolby, nadziane ziarnami, które świetnie nadają się do tego celu. Poza ziarnem chomikowi niezbędne są warzywa i owoce w stanie surowym. Bezpośrednio po zakupie nie przestawiaj chomikowi zbyt raptownie pokarmu. Chomiki w sklepach żywione są tylko mieszanką ziaren i w pierwszym tygodniu po zakupie należy je dalej tak żywić.

Chomika można karmić:

gotowymi mieszankami ziaren, które kupuje się w sklepach zoologicznych

orzechami: włoskimi, laskowymi, ziemnymi

ziarnami pszenicy, owsa, kukurydzy

nasionami słonecznika, lnu

płatkami owsianym

surowymi warzywami takimi jak: marchewka, pomidory, ogórki, selery, cukini

surowymi owocami takimi jak jabłka, gruszki, banany, arbuzy, melony i w niewielkich ilościach truskawki, maliny, wiśnie, czereśnie

pokarmem białkowym, takim jak mączniakami (robaki stosowane jako przynęta na ryby, do kupienia w sklepach zoologicznych)

serem żółtym, małymi ilościami twarogu, białego sera i śmietany

chomika nie należy żywić:
sałatą, gdyż zawiera ona obecnie taką ilość nitratów i pestycydów, że może się okazać szkodliwa dla chomika,
surowymi ziemniakami, cebulą, kapustą, fasolą, owocami cytrusowymi i kiwi
oraz wszelkimi resztkami ze stołu czy słodyczami,
NIE NALEZY PODAWAC CHOMIKOM MIGDALÓW NIE OBRANYCH ZE SKÓRY. SA SMIERTELNE.

 • Codziennie należy dostarczyc świeżej (najlepiej przegotownej i ochłodzonej lub mineralnej niegazowanej) wody do picia.

 • Dodatkowo można podawć chomikowi witaminy, które można nabyć u weterynarza lub w sklepie zoologicznym.

Pożywienie chomika powinno być urozmaicone i świeże. Warzywa i owoce należy umyć przed podaniem ich chomikowi i osuszyć. Podawać małe porcje, o temperaturze pokojowej.

Przykładowy jadłospis chomika:

codziennie

2 łyżeczki mieszanki z ziaren, odrobinę warzyw i owoców

2 mączniaki lub kawałek sera, świeża woda

co 2 lub 3 dni

łyżeczka jogurtu lub twarogu

raz na tydzień

odrobina psiego ciastka, kolba z ziarnem lub coś innego do ścierania zębów

Pokarm dla ciężarnych i karmiących samic:

Samice spodziewające się potomstwa i te karmiące powinny otrzymywać o 1/3 więcej pożywienia. Pokarm powinien być wzbogacony w większe ilości białka , fosforu i wapnia. Podajemy więc więcej białego sera, mleka w proszku lub świeżego oraz larwy mieczaków.

Ostrzeżenie przed skażonymi warzywami

Ostrzeżenie przed nowalijkami! Warszawa 17 kwietnia 2002. Chomik dostał zatrucia pokarmowego po zjedzeniu ćwiartki rzodkiewki - niestety w tym czasie w domu nie było nikogo i chomik umarł w ciągu kilku godzin z objawami silnego wzdęcia!!! Prawdopodobne rzodkiewka była skażona chemicznymi środkami ochrony roślin, które dla niego okazały się zabójcze. Co do miejsca zakupu to nie mam pewności bo mieliśmy rzodkiewki zakupione z dwóch miejsc: z Auchan na Modlińskiej i z małego sklepu warzywnego na ul. Dąbrowszczaków róg Ratuszowej
Przypomnienie autorki strony; Pamietajmy: nie tylko rzodkiewki, ale i pomidory, ogórki, papryka i sałata w okresie zimowo-wiosennym mogą być spyskiwane silnie szkodliwymi środkami chemicznymi, dlatego w tym okresie należy bardzo zredukować odżywianie chomików warzywami.

Ostrzeżenie przed zepsutym pokarmem

Często się zdarza, że w karmie dla chomików są robaki. Zaraz po zakupie pokarmu, należy przy sprzedawcy mocno wstrząsnąć opakowaniem, otworzyć go i zobaczyć czy nie ma jakiś niespodzianek. Może udało by się uratować chomiki od kończącego się zazwyczaj śmiercią zatrucia (patrz: historia chomika Zela ), a portfele wlaścicieli od wydatków... Robaki wyglądem przypominają mole, są trochę większe, mają ok. 1cm. Są koloru ziemi z takim lekkim połyskiem. Prawie nie widać im odwłoka. Mają duże trójkątne skrzydła. W jedzeniu są jakby pajęczyny i mnóstwo ich kupek, maleńkich kuleczek ... Czasami też są ich larwy, małe i wijące się... Joanna radzi: nie kupować droższego pokarmu w małych sklepach - tam taki droższy pokarm długo leży, najczęsciej w złych warunkach i zalegają się robaki. Najlepiej kupować w dużych sklepach, które mają duży obrót

Ostrzeżenie przed kolbami Vitakraft

Kilka dni temu kupiłam kolbę dla chomika firmy Vitakraft w centrum handlowym Arkadia (Warszawa) w dziale spożywczym Carefour. Otworzyłam opakowanie i okazało się, że cała kolba była pokryta larwami (wygladają jak małe biało-kremowe paleczki, czasami polączone siateczką przypominajacą pajeczynę). Takie same sa w centrum handlowym Carefour przy ul. Wilenskíej 1 i w sklepach zoologicznych "Kakadu". Podejrzewam, że nie chodzi o sklepy ale ogólnie o kolby Viatkraft. Czasem larw nie widać od razu, więc lepiej nie dawać chomikowi od razu po kupieniu tylko odczekać parę dni i dokładnie obejrzeć kolbę pod lupą. Jeżeli zachowacie paragon, sprzedawca musi Wam oddać pieniądze.

Podziel się
oceń
3
1


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 04 czerwca 2016 10:48

  Jak zrobić żeby chomik nie gryzł 💃

  autor Anaterminator

  blog: Bloog

 • dodano: 23 grudnia 2014 8:08

  Według mnie chomik nie może jeść karmy dla psów. Z jedzeniem dla rybrm się zgodze bo to pomaga skorze. A z dropsami rowniez ; są bardzo bardzo smaczne. dziękuję za przeczytanie.

  autor wiktoria.bol@interia.pl

  blog: nie wazne

 • dodano: 20 kwietnia 2013 9:49

  o fuj! jak można dać chomikowi karme z puszki i to dla psa, albo rybią!! okropieństwo

  autor ...

 • dodano: 31 października 2012 17:46

  ja mam ja mam jednego chomika bo jeden zdechł co mogło mu się sać

  autor asd

  blog: lol

 • dodano: 31 października 2012 17:46

  ja mam ja mam jednego chomika bo jeden zdechł co mogło mu się sać

  autor asd

  blog: lol

 • dodano: 08 maja 2012 17:32

  na pewno może jeść karme dla psa ??

  autor Ala

 • dodano: 15 października 2011 13:23

  Moje bardzo 2 lubią kolby jak zjedzą to za ok.1 tydzień kupuje nową.
  Lubią dropsy warzywne daje imco 4,5 dni po połowie.
  A jeżeli chodzi o warzywa to jabłka ogórka lubią najbardziej a marchewakę średnio.

  autor Chomisiowa<33

  blog: Brakk :(

 • dodano: 07 stycznia 2011 13:42

  chomik moze zywic sie bananem ?

  autor admin

 • dodano: 12 marca 2010 20:01

  LUBIE CHOMIKI TAK MOJA MISIA BIEGA

  autor CHOMIKOWA

  blog: 35TFYTHHJ

 • dodano: 23 kwietnia 2009 15:17

  ryeuh

  autor wtwh54f

  blog: ertyv4wa

 • dodano: 09 marca 2009 18:09

  też tak miałam kupiłam kolbę dla mojego chomika ,która była pokryta białymi larwami.

  autor olinek

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  13 971  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

O mnie

Cześć !

Mam na imię Patrycja i mieszkam w Moisnie.
Choduję jednego chomika ( rasy mundżarskiej),
i bardzo dużo wiem na temat tych małych stworzonek.
Jakby ktoś miała jakieś zoytanie związane z chodowlą chomika proszę pisać na :

E-maila : patrycja.grupinska@wp.pl
Gadu-Gadu : 10839146

Pozdrawiam !!!

O moim bloogu

Witam na moim blogu o chomikch ! Na tym logu są wszelkie informacje na temat chomika i jego chodowli...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 13971

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl